STWÓRZ PROFESJONALNE CV

Co napisać w CV gdy nie masz doświadczenia w pracy na stanowisku na które aplikujesz?

Pojawiło się właśnie ogłoszenie o pracę, o której marzysz. Jesteś podekscytowany, bo przecież tak długo to czekałeś. Jest tylko jeden problem… Nie masz (dosłownie nie masz) ani odrobiny doświadczenia na takim stanowisku.

Co zrobić jeżeli akurat jesteś w trakcie zmiany ścieżki zawodowej lub dopiero co ukończyłeś szkołę?

Co zrobić aby zaprezentować się jak najlepiej?

 

Jest kilka sposobów na to aby pokazać się w jak najlepszym świetle.

 

Transferowalne kompetencje

 

W większości CV akcentujemy doświadczenie na stanowiskach tożsamych z tym, na które aplikujemy (w przypadku osób kończących szkołę wskazujemy kierunek edukacji korespondujący ze stanowiskiem). To problematyczne, gdy pokrewne doświadczenie nie jest Twoją mocną stroną.

 

Więc zamiast wypisywać wszystkie Swoje doświadczenia i osiągnięcia, a tym samym wprawiać rekrutera w konsternację, postaraj się skupić na umiejętnościach potrzebnych na tym stanowisku. I nie mów mi, że nie masz żadnych. Musi być powód dla którego myślisz, że nadajesz się do tej pracy! Może w poprzedniej pracy wykorzystywałeś umiejętności, które tu również będą potrzebne, a może wykazałeś się szczególnymi zdolnościami w trakcie realizacji szkolnego lub akademickiego projektu.

 

Jeżeli zmieniasz swą ścieżkę zawodową staraj się, aby Twoje CV rozpoczynało się od tzw. profilu zawodowego – krótkiego opisu umiejętności, cech i kwalifikacji, które predysponują Cię do pracy na tym konkretnym stanowisku. Jeżeli dopiero ukończyłeś szkołę przenieś część dotyczącą umiejętności zaraz pod sekcję opisującą edukację. Nie zapominaj również o zawarciu informacji o projektach, w których brałeś udział.  I nie myślę tu tylko o projektach, które realizowałeś w ramach zajęć szkolnych, jeżeli mierzyłeś się z jakimś zadaniem w ramach wolontariatu - jak najbardziej ujmij to w CV.

 

Jednym ze sposobów prezentacji prac projektowych jest stworzenie sekcji Projekty. W niej opisujesz Swoje doświadczenie, tak jakbyś pisał o poprzednich stanowiskach i miejscach pracy.

 

Entuzjastyczny i dedykowany list motywacyjny

 

OK, kto jeszcze pisze listy motywacyjne?

 

Może jestem staromodna, ale dla mnie osobiście jest to bardzo ważne czy kandydat zadał sobie trud i napisał kilka słów od siebie.  W dzisiejszych czasach tradycyjne listy motywacyjne wypierane są przez e-mail, w którym przesyła się CV i warto zadbać o to, aby nie było to tylko automatycznym „W nawiązaniu do ogłoszenia rekrutacyjnego zamieszczonego w portalu XYZ przesyłam dokumenty aplikacyjne i tym samym zgłaszam chęć udziału w procesie rekrutacji.”

 

To szczególnie istotne jeżeli nie masz wymaganego doświadczenia. To świetna możliwość by zbudować most pomiędzy oczekiwaniami firmy rekrutującej a Twoimi umiejętnościami. Tu powinieneś być konkretny, wyjaśnić dlaczego Twoje niecodzienne doświadczenie i umiejętności etc. są wartością dodaną dla firmy, tak aby po przeczytaniu Twojego listu rekruter dostrzegł, że warto poświęcić Tobie czas.

 

Zmiana kariery jest zadaniem trudnym, szczególnie że od kandydatów wymaga się 2-3 letniego doświadczenia. Trik polega na tym, aby w umiejętny sposób „przemycić” zbliżone doświadczenie, udział w projektach i przemodelować trochę CV. Dołóż do tego przykuwający uwagę list motywacyjny, a przy odrobinie networkingu i  szczęścia możesz być pewny, że dostaniesz niebawem wymarzoną pracę.

 

telefon: +48 606 669 293

email: biuro@goldenspider.pl

 

KEMER PARK

Ul. Starogardzka 42

83-010 Straszyn

 

NIP 584 247 43 33

REGON 367329738

 

Nr konta

92 1160 2202 0000 0003 2648 0196

Wymagany

Wysyłanie formularza...

Wystąpił błąd na serwerze.

Otrzymano formularz

Wymagany

Wymagany