PRZYGOTUJ SIĘ DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ...

...i zdobądź wymarzoną pracę

Jak odpowiedzieć na 15 najczęściej pojawiających się pytań  w procesie rekrutacji?

Czy nie byłoby cudownie gdybyśmy wiedzieli dokładnie o co zostaniemy zapytanie na rozmowie rekrutacyjnej? Cóż nie umiemy czytać w myślach, ale jedno jest pewne, niektóre pytania pojawią się z prawie 100% prawdopodobieństwem i możemy się do nich przygotować.  Dla jasności nie rekomenduję recytowania z pamięci gotowych odpowiedzi, raczej radzę Wam spędzić trochę czasu oswajając się z pytaniami i zastanowić się, jak przez ich pryzmat pokazać, że jesteście właściwą osobą na to stanowisko.

 • Czy mógłby Pan/ Pani opowiedzieć trochę o sobie?

   

  To pytanie brzmi trywialnie, czyż nie? Dlatego wiele osób rezygnuje z przygotowania się do odpowiedzi na nie. Ale to duży błąd. O co chodzi.

  Nie opowiadaj historii życia vs. zatrudnienia, przytocz tylko zwięzły i istotny wycinek z kariery, mówiąc dlaczego chcesz pracować na tym konkretnym stanowisku. Rozpocznij od 2-3 osiągnięć lub doświadczeń, o których rekruter powinien się od Ciebie dowiedzieć, następnie podsumuj dlaczego to predysponuje Cię do pracy na stanowisku, o które się starasz.

   

 • Co Pan/Pani wie o Firmie XYZ?

   

  Każdy kandydat może przeczytać i bezmyślnie powtórzyć to co jest zawarte na stronie www firmy w zakładce „O nas”.  Jeżeli więc rekruter zada Ci to pytanie to niekoniecznie znaczy, że chce ustalić czy rozumiesz misję firmy, a raczej czy zależy Ci na tych samych wartościach.  Zacznij najpierw od jednego zdania, które pokaże że rozumiesz cel którym kieruje się organizacja. Użyj słów-kluczy ze strony www,  ale nadaj temu indywidualny charakter np. Rozumiem wasze podejście do…  Przemawia do mnie wasza misja ponieważ… i podaj jeden lub dwa osobiste przykłady..

   

 • Dlaczego Pan Pani zdecydował się aplikować na to stanowisko?

   

  Ponownie, firmy chcą zatrudniać ludzi, którzy pasjonują się swoją pracą, więc powinieneś mieć świetną odpowiedź na to pytanie. Jeżeli jednak czujesz ze byłbyś idealnym kandydatem na to stanowisko, a nie do końca potrafisz sprecyzować dlaczego podpowiadam.

   

  Po pierwsze zidentyfikuj kilka głównych czynników stanowiących o tym, że stanowisko do Ciebie idealnie pasuje (na przykład: Myślę, że sprawdzam się w obsłudze klienta, ponieważ uwielbiam stały kontakt z ludźmi i czerpię satysfakcję z pomocy klientom w rozwiązywaniu problemów), a następnie podziel się tym dlaczego chcesz pracować w tej konkretnej firmie (na przykład: Zawsze byłem pasjonatem nowych technologii, a myślę że w Firmie XYZ wdraża się wiele nowych systemów, chciałbym brać w tym udział).

   

 • Jakie są Pana Pani mocne strony?

   

  Odpowiadając na to pytanie, bądź szczery (mów prawdę, a nie to co chce usłyszeć rekruter) i dobieraj tak swoje zalety, aby wpisywały się w cechy oczekiwane od kandydata na to stanowisko. No i oczywiście bądź konkretny i precyzyjny. Zamiast mówić „mam wysoko rozwinięte cechy interpersonalne” lepiej powiedzieć, że masz umiejętność wpływania na innych lub budowania długotrwałych relacji. Następnie podaj przykłady kiedy wykazałeś się tymi cechami na polu zawodowym.

   

 • Co uważasz że jest Twoją słabością?

   

  To co jest prawdziwą intencją tego pytania, to nie zidentyfikowanie „czerwonych pól” w Twoim zachowaniu, a zbadanie Twojej samoświadomości i uczciwości.

   

  Czyli przyznanie „mam problem z dotrzymywaniem terminów” nie jest dobrym wyborem, ale również nie jest nim „Nic, nie mam słabych stron”.

  Staraj się pomyśleć o czymś z czym nie tylko się borykasz, ale również nad tym pracujesz by być doskonalsza wersją siebie. Na przykład: wystąpienia publiczne nigdy nie były moją mocną stroną, ale staram się prowadzić dość często wewnętrzne spotkania, tak aby nabrać wprawy i czuć się bardziej komfortowo przed większą publiką.

   

 • Co uważasz za swoje największe zawodowe osiągnięcie?

   

  Nic nie mówi lepiej „zatrudnij właśnie mnie” jak lista zawodowych osiągnięć w poprzednich miejscach zatrudnienia, więc nie bądź skromny odpowiadając na to pytanie. Świetnym sposobem na pokazanie się  jest użycie modelu  S-T-A-R.

   

  STAR to skrót od 4 angielskich słów, które w pełni wyczerpują model postępowania ludzi. SITUATION (Sytuacja) – sytuacja, to zdarzenie (lub jakiś problem), które wymaga podjęcia działań, TASK (Działanie) – to potencjalne rozwiązanie danej sytuacji lub problemu, ACTION (Akcja) – to kroki i czynności podjęte w celu wprowadzenia danego rozwiązania w życie, RESULT (Rezultat) – rezultaty naszych działań i akcji. Na przykład: W ostatnim miesiącu udoskonaliłem proces, co pozwoliło zaoszczędzić 10 roboczogodzin miesięcznie i zredukowało nieprawidłowości w wystawianiu faktur o 25%.

   

 • Czy może mi Pan Pani opowiedzieć o konflikcie z którym przyszło się Panu Pani ostatnio mierzyć? Jak sobie z tym Pan Pani poradził?

   

  W tym pytaniu rekruter chce zbadać, jak reagujesz w sytuacjach kryzysowych. Każdy wygląda na miłego i uprzejmego na rozmowie kwalifikacyjnej, ale co się stanie jak zatrudnimy Cię, a pani z księgowości zacznie się Ciebie czepiać? Ponownie, warto użyć model S-T-A-R, przy założeniu że z sytuacją poradziłeś sobie w sposób konstruktywny i profesjonalny, idealnie domykając sprawę w postaci kompromisu lub porozumienia.

   

 • Jak opisaliby Pana Panią  współpracownicy lub szef?

   

  Przede wszystkim bądź szczery (pamiętaj, istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba rekrutująca skontaktuje się z tymi osobami). Następnie postaraj się wydobyć zalety i cechy, których wcześniej nie omawiałeś w trakcie rekrutacji np. etykę zawodową lub chęć niesienia pomocy w projektach, jeżeli ktoś jej potrzebował.

   

 • Czego oczekujesz po pracy na tym stanowisku?

   

  Idealna odpowiedź, tego samego co opisano w ogłoszeniu o pracę. Bądź precyzyjny!

 • Jak sobie Pan Pani radzi w stresujących sytuacjach?

   

  Spróbuj przywołać sytuacje, którym pomimo stresu stawiałeś czoła w produktywny, pozytywny sposób i nie zaprzestałeś realizować swoich celów. Świetnym sposobem jest podanie przykładu, jak radzisz sobie w takich sytuacjach, aby zredukować napięcie np. lista TO-DO, albo 10 głębokich oddechów, a następnie podanie konkretnej sytuacji, kiedy wykorzystałeś tą technikę.

   

 • Jak będą wyglądały Pana Pani pierwsze 30, 60, 90 dni?

   

  Rozpocznij od wyjaśnienia co potrzebujesz aby się wdrożyć. Jakie informacje będą Ci potrzebne, z jakimi częściami firmy musisz się zapoznać, z pracownikami których działów chciałbyś się spotkać. Następnie wybierz kilka obszarów, w których uważasz, że Twój wkład miały znaczenie od razu. (Na przykład: Uważam, że świetnym projektem na początek byłoby usprawnienie komunikacji newsletterowej poprzez zautomatyzowanie systemu wysyłki) Zapewne jeżeli dostaniesz pracę Ty albo Twój szef możecie zadecydować, że co innego będzie miało wyższy priorytet, ale posiadanie przygotowanej odpowiedzi spowoduje, że rekruter odniesie wrażenie, że jesteś przygotowany aby rozpocząć pracę natychmiast.

   

 • Jakie są Pana Pani oczekiwania finansowe?

   

  Zasada #1 odpowiedź na to pytanie warto poprzedzić badaniami „ile się zarabia na tym stanowisku”. W tym celu możesz użyć raportów dostępnych np. na stronie www.wynagrodzenia.pl. Zapewne będziesz posługiwał się widełkami, ja proponuję podanie najwyższej możliwej kwoty korespondującej z Twoim doświadczeniem edukacją i umiejętnościami. A następnie upewnij się, że osoba rekrutująca zorientowała się, że jesteś w stanie negocjować. Zakomunikuj, że wiesz, iż Twoje umiejętności są cenne, ale zależy Ci na tej ofercie pracy więc jesteś skłonny negocjować.

   

 • Jaka jest przyczyna przerwy w Pana Pani życiorysie

   

  Jeżeli byłeś bezrobotny przez pewien okres czasu bądź szczery i powiedz co robiłeś w tym czasie (mam nadzieje, że angażowałeś się w jakiś wolontariat lub uzupełniałeś wykształcenie na kursach, a może odbyłeś podróż życia). Następnie przekierujcie rozmowę na to jakie Twoja praca przyniesie korzyści organizacji. Postanowiłem zrobić sobie przerwę, lecz dziś jestem gotowy sprostać każdemu zadaniu, które zostanie mi powierzone.

   

 • Ile piłek tenisowych zmieści się w limuzynie?

   

  1000? 10000? 100000? Serio???

   

  Cóż, coraz częściej na rozmowach pojawiają się pytania łamigłówki takie jak to. Przeważnie służą do rekrutacji do działów, w których niezbędna jest wiedza w zakresie analizy danych.

   

  Pamiętaj jednak, że rekruterowi nie chodzi o poznanie dokładnej liczby – chce się upewnić, że rozumiesz o co jesteś pytany i potrafisz zainicjować logiczny i zrozumiały kierunek odpowiedzi. Więc weź głęboki oddech i zacznij myśleć matematycznie, no i oczywiście nie zapomnij poprosić o długopis i kartkę papieru.

 • Czy ma Pan jakieś pytania do nas?

   

  Prawdopodobnie wiesz, że rozmowa rekrutacyjna to nie sposobność do „zgrillowania” Cię, tylko sprawdzenia czy faktycznie stanowisko jest odpowiednie dla Ciebie. Radzę skorzystać z tej sposobności i zapytać o stanowisko, firmę, departament, dział a może zespół.

   

telefon: +48 606 669 293

email: biuro@goldenspider.pl

 

KEMER PARK

Ul. Starogardzka 42

83-010 Straszyn

 

NIP 584 247 43 33

REGON 367329738

 

Nr konta

92 1160 2202 0000 0003 2648 0196

Wymagany

Wysyłanie formularza...

Wystąpił błąd na serwerze.

Otrzymano formularz

Wymagany

Wymagany